Schedule

 

BOXING BOUTS SCHEDULED

December 30, 2017
Venue: Bunka Gym, Yokohama, Japan

Naoya Inoue vs. Yoan Boyeaux
(WBO junior bantamweight title)
Ken Shiro vs. Gilberto Pedroza
(WBC junior flyweight title)
Satoshi Shimizu vs. Filipino Edward Mancito
Takuma Inoue vs. Kentaro Masuda

December 31, 2017
Venue: Ota-City General Gymnasium, Japan
Milan Melindo vs. Ryoichi Taguchi
(IBF/WBA junior flyweight unification)
Hiroto Kyoguchi vs. Carlos Buitrago
(IBF strawweight title)
Sho Kimura vs. Toshiyuki Igarashi
(WBO flyweight title)

January 6, 2018
Venue: Bukom Boxing Arena, Accra. Ghana
Cesar Juarez vs. Isaac Dogboe
(interim WBO junior featherweight title)

January 12, 2018
TV: Showtime
Venue: Turning Stone Resort & Casino, Verona, New York
Claressa Shields vs. Tori Nelson
(IBF/WBC women’s super middleweight title)
Jesse Hernandez vs. Ernesto Garza
Shohjahon Ergashev vs. Sonny Fredrickson

January 17, 2018
Venue: Star City Hotel & Casino, Sydney, Australia
Anthony Mundine vs. Tommy Browne

January 20, 2018
TV: Showtime
Venue: Barclays Center, Brooklyn, New York
Errol Spence Jr. vs. Lamont Peterson
(IBF welterweight title)
Robert Easter Jr. vs. Javier Fortuna
(IBF lightweight title)

January 27, 2018
Venue: Arena Riga, Riga, Latvia
Oleksandr Usyk vs. Mairis Briedis
(WBO/WBC cruiserweight unification)

January 27, 2018
TV: HBO
Venue: Forum, Inglewood, California
Lucas Matthysse vs. Tewa Kiram
(WBA “regular” welterweight title)
Jorge Linares vs. Mercito Gesta
(WBA lightweight title)

January 27, 2018
Venue: Don Haskins Convention Center, El Paso, Texas
Jennifer Han vs. Lizbeth Crespo
(IBF women’s featherweight title)

February 3, 2018
TV: ESPN/ESPN Deportes
Venue: Bank of America Center, Corpus Christi, Texas
Gilberto “Zurdo” Ramirez vs. Habib Ahmed
(WBO super middleweight title)
Jerwin Ancajas vs. Israel Gonzalez
(IBF junior bantamweight title)
Andy Ruiz vs. TBA

February 3, 2018
Venue: Bolshoy Ice Dome, Adler, Sochi, Russia
Murat Gassiev vs. Yunier Dorticos
(IBF/WBA cruiserweight unification)

February 4, 2018
Venue: TBA, Kokugikan, Japan
Daigo Higa vs. Moises Fuentes
(WBC flyweight title)

February 10, 2018
TV: Showtime
Venue: Alamodome, San Antonio, Texas
Sergey Lipinets vs. Mikey Garcia
(IBF junior welterweight title)
Rances Barthelemy vs. Kiryl Relikh
(vacant WBA junior welterweight title)

February 10, 2018
Venue: Copper Box Arena, Queen Elizabeth Olympic Park, London
Zolani Tete vs. Omar Narvaez
(WBO bantamweight title)

February 16, 2018
TV: ESPN/ESPN Deportes
Venue: Reno-Sparks Convention Center, Reno, Nevada
Raymundo Beltran vs. Paulus Moses
(WBO lightweight title)

February 17, 2018
Venue: Manchester Arena, Manchester, UK
George Groves vs. Chris Eubank Jr.
(WBA super middleweight title)
Ryan Walsh vs. Isaac Lowe
Arfan Iqbal vs. Simon Vallily

February 24, 2018
TV: HBO
Venue: Forum, Inglewood, California
Srisaket Sor Rungvisai vs. Juan Francisco Estrada
(WBC junior bantamweight title)
Carlos Cuadras vs. McWilliams Arroyo

March 3, 2018
Venue: Sheffield Arena, Sheffield, UK
Kell Brook vs. Sergey Rabchenko

March 3, 2018
TV: HBO
Venue: Madison Square Garden, New York
Sergey Kovalev vs. Igor Mikhalkin
(WBO light heavyweight title)
Dmitry Bivol vs. Sullivan Barrera
(WBA light heavyweight title)

March 10, 2018
TV: ESPN/ESPN Deportes
Venue: StubHub Center, Carson, California
Oscar Valdez vs. TBA
(WBO featherweight title)

March 17, 2018
TV: ESPN/ESPN Deportes
Venue: Madison Square Garden Theater, New York
Jose Ramirez vs. Amir Imam
(WBO junior welterweight title)

May 5, 2018
Venue: O2 Arena (Millenium Dome), Greenwich, London
Tony Bellew vs. David Haye